Dekalog rodzica

  1. Kochaj dziecko mądrze, nie realizuj poprzez dziecko swoich niespełnionych ambicji.
  2. Pamiętaj, że nie każdy będzie Mistrzem Świata. Mistrzostwo Twojego dziecka może przejawiać się w pewności siebie, otwartości na świat i ludzi, odwadze w realizowaniu celów, potrzebie dbałości o wygląd, pracowitości i dążeniu do jak najlepszych wyników w nauce i tańcu.
  3. Pozwól swojemu dziecku bawić się tańcem. Nie stawiaj przed dzieckiem zadań ponad jego siły. Pomóż mu w rozwijaniu umiejętności tanecznych zgodnie z jego naturalnym rytmem i predyspozycjami. Naucz go szacunku do ludzi (nauczycieli, trenerów) czasu i pieniądza.
  4. Roztropnie dobieraj klub i trenerów. Nie ingeruj w pracę profesjonalnych trenerów.
  5. Nie bądź trenerem i sędzią dla swojego dziecka bez odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji.
  6. Sprawdzaj okresowo zdrowie swojego dziecka u lekarza sportowego lub ortopedy. Nie lekceważ informacji dziecka o złym samopoczuciu.
  7. Traktuj turnieje jako rozrywkę i okazję do głębszego poznania swojego dziecka. Szczerze ciesz się sukcesem dziecka. Pocieszaj je w razie niepowodzenia i znajduj w nim aspekty pozytywne.
  8. Nie przechwalaj się przed innymi rodzicami swoimi wydatkami. Nie przeliczaj włożonych pieniędzy na ilość punktów zdobytych przez Twoje dziecko. Nie krytykuj innych zawodników, sędziów i trenerów konkurencyjnych klubów.
  9. Pamiętaj, że jesteś autorytetem dla swojego dziecka, współtworzysz jego obraz świata. Wyważaj każdą opinie o trenerze, sędziach, współpartnerze, innych zawodnikach, znajomych rodzicach i w końcu o nim samym. Wyrabiaj w nim szacunek do siebie i innych ludzi. Przychylnie patrz na kolegów z klubu Twojego dziecka, nie patrz na nich przez pryzmat swoich wyobrażeń – nie zawsze słusznych.
  10. Kochaj taniec, ze świadomością, że na tańcu świat się nie kończy.
Scroll to Top